top of page
חיפוש
  • karnit main

שאלות שעלו לאחרונה בנושא פורניר

עודכן: 18 בנוב׳ 2021


ריכזנו שאלות שהצטברו אצלנו בנושא פורניר, חלקן עלו בפגישות חומרים ובימי עיון מקצועיים שאנחנו עורכים בנגריה, וחלקן הופנו אלינו דרך הרשתות החברתיות שלנו. אנחנו שמחים לענות ולחלוק אתכם ידע שנצבר במהלך עשרות שנות הניסיון שלנו . להלן השאלות הנפוצות בנושא פורניר:1. השאלה הראשונה, הבסיסית והחשובה ביותר היא מה זה בכלל פורניר ואיך מייצרים אותו?


פורניר, בגרמנית: Furnier / באנגלית Wood veneer, הינה שכבה דקה (עוביה פחות ממילימטר) שגולפה מגזע עץ ומודבקת על חומר גלם, לרוב MDF.

טקסטורת הפורניר מתקבלת בהתאמה לאופן החיתוך שלו, פורניר שטרייף ופורניר פרח, לדוגמה, הן דוגמאות בעץ שנוצרות כתוצאה מאופן החיתוך של הגזע.2. איך מייצרים חזית אינטגרלית בגמר פורניר, כך שגם פנים הידית יהיה בגימור עץ?


כאשר מכרסמים ידית אינטגרלית בלוח בגמר פורניר, מתגלה MDF שממנו עשויה הפלטה. לפני כרסום הידית יש לחבר לפלטה לוח עץ במיקום של הידית. בשלב הבא, מדביקים את הפורניר על הלוח (גם על העץ) וכך, כשניצור מגרעת לידית יראה עץ ולא MDF.3. למה מתכוונים בביטוי ''תפירת פורניר'' ?


רוחב דפי הפורניר משתנה. פורניר שטרייף הוא בעל רוחב צר ביחס לפורניר פרח, בשל צורת החיתוך. כדי ליצור רצף של חיפוי פורניר, יש לחבר במכונה ייעודית, מספר דפים זה לזה. בעבר נעשתה פעולה זו על ידי מכונות שהצמידו את הדפים ו"תפרו" אותם ביחד על ידי חוט מיוחד שנמס בחום.

המכונות החדשות מחברות את דפי הפורניר ללא צורך בחוט. הן מורחות דבק על גבי ה''קנט'' של הפורניר ומצמידות את שני הדפים יחד. לאחר מכן, מודבק דף הפורניר על גבי הלוח במכונת מכבש (פרס)4. איך מייצרים קנט מפורניר?


קנט פורניר הינו ברוחב משתנה על פי הצורך (בעובי של 0.5-1.5 מ''מ), זמין כגליל ומודבק במכונת קנטים ייעודית. כאשר אנחנו נדרשים לכך, אנו מייצרים את הקנט בעצמנו, על ידי הדבקת מספר דפי פורניר מאותה חבילת פורניר שממנה יצרנו את החזית.

בתמונה פורניר אלון מנוסר בשילוב קנט תואם.


5. האם גם בהדבקת פורניר צריך להדביק משני צידי הפלטה? אכן כן. כדי שהפלטה לא תתעוות היא חייבת להיות מאוזנת משני צדיה ולכן נדביק פורניר משני צידי הפלטה. בדיוק כמו שמדביקים פורמייקה או מלמין.


6. באיזה פורניר אתם משתמשים בדרך כלל? כמובן שזה עניין של טעם ואופנה מתחלפת,

בשנים האחרונות קיים ביקוש רב לפורניר אלון טבעי. פורניר נוסף נפוץ הוא פורניר אגוז אמריקאי. אנחנו יכולים לספר שאצלנו למשל, מחבבים מאוד דווקא את עץ הטיק.

פורניר טיק, אגוז אמריקאי ואלון שטרייף.

חשוב להבין שפורניר הוא למעשה עץ טבעי, כך שיתכנו טקסטורות וגוונים שונים בין עץ לעץ, גם כאשר בוחרים את אותו סוג עץ. בנוסף, פורניר טבעי משנה את הגוון עם הזמן, כתוצאה מחשיפה לאור טבעי.

הנה למשל שני ארונות שעשויים מפורניר אגוז אמריקאי. אנחנו מניחים אותם כאן זה לצד זה, בכדי להראות את השוני הקיים בין העצים בגוונים ובטקסטורה.

בתמונה הראשונה דלת בחיפוי אגוז אמריקאי. בתמונה השנייה חוץ הדלתות, הדלת הבהירה, מותקנת במשרדים מעל חמש שנים בסמוך לחלון.

בתמונה השנייה, פנים דלתות הארון.


חשוב להבין שפורניר הוא עץ חי שמשתנה כאשר הוא נחשף לאור.

במידה ואתם מזמינים עבודת נגרות חדשה ובוחרים בגון פורניר שזהה לגון הקיים אצלכם, קחו בחשבון שלא תהיה התאמה מלאה לרהיט הקיים בשטח.

במידה והשוני בין הרהיט החדש לישן לא יתן לכן.ם מנוח, ניתן להזמין את הרהיט החדש מפורניר אחר לחלוטין או לבחור בסוג גמר שונה לרהיט כמו צבע או פורמייקה. אפשרות נוספת היא להשלים עם השוני הקיים בגוון, ולאהוב את העץ כמו שהוא:)


טיפ קטן נוסף בנושא פורניר - במידה ואתן.ם עובדות.ם עם נגר שטרם עבדתן.ם איתו בעבר, הקפידו לוודא שהחזיתות וכלל החיפויים יהיו בהמשכיות אחד לשני. ברוב הנגריות זהו הסטנדרט, אך לא תמיד, לכן חשוב להכיר את שיטת העבודה בה עובד הנגר שלכן.ם.


כרגיל אנחנו זמינים לשאלות, תהיות ומחשבות.

845 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page